Jak wybrać telewizje internetową?

Polacy coraz chętniej porzucają klasyczne formy konsumpcji treści telewizyjnych. Przejście kraju na technologię cyfrową zmusiło wielu do poszukiwania alternatyw dla sygnału nadawanego, a nawet rezygnacji z drogiego i niewygodnego kabla. Dziś prawdziwą alternatywą jest telewizja internetowa, w której możemy oglądać filmy online, gdzie tylko chcemy.  

laptop photo

 

Przetestuj ofertę telewizji

Większość operatorów oferuje klientom wypróbowanie usługi przez miesiąc (czasem krócej) za symboliczną opłatą lub całkowicie za darmo. Jednak tutaj warto rozważyć kilka niuansów. Przede wszystkim nawet płatność „za złotówkę”, będzie wymagać karty bankowej. W większości renomowanych usług nie będzie problemów z bezpieczeństwem ani z automatyczną płatnością. Niemniej jednak lepiej poświęcić kilka minut na przeczytanie umowy – wszystkie warunki „bonusu” są tam na pewno zapisane. W przeciwnym razie może się zdarzyć na przykład, że po okresie próbnym opłata miesięczna zostanie pobrana za następny miesiąc bez twojej wiedzy, albo „okres premiowy” skończy się w najbardziej nieodpowiednim momencie. Na przykład telewizja używa ścisłej daty obliczeniowej – pierwszego dnia miesiąca i jeśli zdecydujesz się wypróbować usługę firmy 31 stycznia, będziesz miał tylko jeden dzień na jej przetestowanie.

Oprócz wielu usług licencjonowanych można łatwo uzyskać dostęp do darmowych operatorów. Oferują oni też szeroki wybór kanałów.

Kolejnym ważnym kryterium wyboru operatora IPTV jest możliwość podłączenia kilku urządzeń do usługi jednocześnie. Większość operatorów na rynku pozwala oglądać telewizję z 3-5 różnych urządzeń. Innymi słowy, możesz oglądać telewizję nie tylko ze SmartTV lub dekodera, ale także z laptopa, tabletu i smartfona. Ponadto, jeśli dostawca nie jest zbyt rygorystyczny w określaniu adresu IP użytkownika, możesz również zaoszczędzić pieniądze, kupując pakiet na spółkę z kimś z rodziny czy sąsiadem. Ponadto, wybierając usługodawcę, zalecamy zwrócenie uwagi na możliwość oglądania programów telewizyjnych w nagraniach (niektórzy operatorzy przechowują archiwum przez kilka dni), dostępność aplikacji dla głównych systemów operacyjnych telewizorów (Tizen, WebOS, Android), metodę płatności za usługi i liczbę kanałów HD.

Zupełnie nowa telewizja

Przejście na IPTV jest korzystne z punktu widzenia optymalizacji kosztów. Po co dokonywać miesięcznych płatności na konto operatora telewizji kablowej i dostawcy Internetu, jeśli bardzo często można skorzystać z usługi „2 w 1”. Tutaj jednak wsparcie dla młodego rynku zapewniło to samo odrzucenie sygnału analogowego. Co spowodowało wzrost sprzedaży zupełnie nowych telewizorów, często już „w bazie danych” wyposażonych nie tylko w tuner DVB-T2, ale także w „inteligentne” możliwości. Aby jednak swobodnie oglądać filmy online, należy przede wszystkim „uzbroić” się w odpowiednio szybki Internet. Przede wszystkim zdecydowanie zalecamy sprawdzenie rzeczywistej szybkości połączenia internetowego. I dokładnie tam, gdzie urządzenie będzie podłączone do IPTV. Na przykład, jeśli telewizor jest podłączony do sieci Wi-Fi przez ścianę z routera, jest mało prawdopodobne, aby dostawca mógł uzyskać 100 Mb / s. Ogólnie rzecz biorąc, nie należy polegać wyłącznie na liczbach w broszurze dostawcy sygnału internetowego. Sprawdź prędkość połączenia za pomocą jednego z programów dostępnych w sieci osobiście oraz w godzinach szczytu. Dostawcy IPTV „wymagają” od swoich klientów szerokości kanału co najmniej 3-5 Mb / s. W rzeczywistości, aby uzyskać jakość filmów online, potrzebujesz 2-3 razy więcej. Jeśli nie ma problemu z prędkością Internetu, dowiedz się dokładnie, jakiej telewizji szukasz. Większość operatorów „rozkłada” swoje propozycje na pakiety.