Czy oglądanie filmów może być lekarstwem?

Na pierwszy rzut oka to pytanie może wydawać się bezsensowne. Oglądanie filmów lekarstwem? To bzdura! Przecież filmy online to tylko rozrywka i do tego najczęściej nie najwyższych lotów. Nic bardziej mylnego!

Filmy to wartościowa rozrywka

Oglądanie filmów wpływa zbawiennie na naszą psychikę. Wiedzą o tym psycholodzy, którzy wykorzystują filmy w czasie spotkań z pacjentami. Taka terapia nazywa się filmoterapią. W czym więc tkwi sekret leczniczego działania filmów? 

Pomagają uwolnić skrywane emocje. Wiele osób nie okazuje uczuć. Uważa, że nie wolno na przykład płakać, denerwować się, litować się nad innymi, że w dzisiejszym, nastawionym na wyścig szczurów świecie trzeba, być twardym i opanowanym. I tak się na co dzień zachowuje. Są tacy, którzy nawet w najdramatyczniejszych sytuacjach życiowych nie uronili ani jednej łzy, nie okazali zdenerwowania. Sytuacja zmienia się, gdy taka osoba obejrzy poruszający film. Płacze wtedy jak bóbr, przeżywa głośno losy bohaterów, uwalniając skrywany smutek, gniew, żal. To przynosi jej ukojenie i działa oczyszczająco. Sprawia też, że łatwiej jej zaakceptować swoje uczucia. 

Skłaniają do zwierzeń. Niektórzy nie potrafią opowiadać innym ludziom o tym, co ich trapi i boli. Zwłaszcza mężczyźni mają z tym wielki kłopot. Kobiety mają skłonność do opowiadania o swoich problemach we krwi i naturze. Wiedzą, że to przynosi ulgę. Panowie unikają tego jak ognia, bo nie umieją lub nie chcą przyznać się do porażki i słabości. Przecież to takie niemęskie! Odpowiednio dobrane filmy za darmo mogą pomóc im przełamać tę niechęć. Zwłaszcza gdy losy głównego bohatera filmu są łudząco podobne do ich własnych. To bardzo ważna zaleta filmów. Męska niechęć do zwierzeń często prowadzi do wielu rodzinnych tragedii, których by można było uniknąć lub im zaradzić, gdyby partner od razu był bardziej wylewny. 

Inne zalety filmów 

Pozwalają spojrzeć na problemy z dystansem. Każdy człowiek boryka się z jakimiś kłopotami. Wielu myśli, że są one tak wielkie, że nie uda się im ich pokonać. I popadają z tego powodu w czarną rozpacz. Gdy jednak obejrzą filmy, w których bohaterowie muszą zmagać się z jeszcze większymi problemami, nagle odzyskują nadzieję i chęć do życia, bo przekonują się, że inni mają jeszcze gorzej. A od tego już tylko krok od tego, by spojrzeć na sprawy, z którymi się mierzą, w nowy, świeży sposób i zabrać się za szukanie wyjścia z sytuacji. 

Zmieniają życie na lepsze. Wielu ludzi nie jest zadowolonych ze swojego życia. Przyczyny tego są bardzo różne: beznadziejny związek, nielubiana praca, brak perspektyw na lepszą przyszłość. I choć czują się z tego powodu bardzo nieszczęśliwi, brakuje im odwagi, by zrobić krok w kierunku zmian. Obawiają się, że coś się nie uda, będzie gorzej i nadal tkwią w tym samym miejscu, narzekając i biadoląc. Filmy pozwalają im przełamać ten strach. Gdy widzą, że główny bohater zaryzykował i dzięki temu odmienił swoje życie na lepsze, często decydują się, by iść w jego ślady. Pamiętacie serial Ranczo? Mówi się, że odmienił polską wieś. Mieszkające tam kobiety uwierzyły, że tak jak Hadziukowa, Więcławska i Solejukowa mogą wziąć swój los we własne ręce. Wzięły i większość wygrała.

Aby jednak film spełnił terapeutyczną funkcję, trzeba go odpowiednio obejrzeć. A to, wbrew pozorom, nie jest wcale taka prosta sprawa. Dziś wielu ludzi ogląda filmy po łepkach, nie skupiając się zbytnio na treści. Tymczasem psycholodzy twierdzą, że terapeutyczny seans filmowy wymaga właśnie absolutnego skupienia. A na dodatek trzeba go obejrzeć w całości, bez przerw, od napisów początkowych do końcowych. W trakcie emisji nie należy więc wychodzić z pokoju, tylko skoncentrować się na losach bohaterów. Zanotować w głowie, z którym z nich jest nam najbliższy, kto wzbudza w nas jakieś negatywne emocje. a także jaki wątek szczególnie przykuł naszą uwagę. Być może niektóre sceny były dla nas nie do zniesienia, a zachowanie bohaterów nieakceptowalne. Właśnie te obserwacje są postawą do późniejszych refleksji nad sobą i ewentualnych zmian w swoim życiu. Pozostaję pytanie, gdzie szukać tych filmów? Na szczęście jest dziś na przykład telewizja internetowa, która pozwala nam oglądać filmy online, gdzie tylko chcemy i co najważniejsze, kiedy chcemy.