Co oznacza błąd 404?

Przeglądając internet z pewnością nie raz trafimy na komunikat o treści “404 Not Found”. Informuje nas o tym, że po połączeniu z serwerem nie został odnaleziony dany adres lub plik. Istnieje wiele przyczyn powstawania tego błędu. Najczęstsze z nich to chwilowe prace techniczne, zmiana ścieżki lub rozszerzeń plików, modyfikacja kodu strony spowodowana błędem lub złośliwym oprogramowaniem, indeksowanie przez wyszukiwarkę starej wersji. O tym jak wygląda podstrona informująca o występowaniu błędu 404 decyduje właściciel strony.

Jak naprawić błąd 404?

Błąd 404 może być spowodowany chwilową niedostępnością strony. Czasem wystarczy poczekać, sprawdzając czy nie wkradła się “literówka” i odświeżyć skrótem klawiszowym Ctrl+F5. Można spróbować wyczyścić pamięć podręczną plików (cache) i ciasteczek (cookies). Każda z przeglądarek internetowych pozwala to zrobić w bardzo prosty sposób. Gdy powyższe kroki nie przyniosą zamierzonego efektu warto spróbować skontaktować się z właścicielem strony i poinformować go o napotkanych błędach. Przy wprowadzaniu częstych modyfikacji łatwo o pomyłkę.

Gdy jesteśmy właścicielem strony, pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie poprawność użycia odnośników i rozszerzeń plików. Usunięta lub zmodyfikowana strona przez pewien czas dalej jest indeksowana i wyświetlana pod postacią błędu 404. Mając doświadczenie w kodowaniu można szukać błędów w plikach np. .htaccessGdy wszystkie wymienione metody nie pomogą zawsze można przywrócić kopię zapasową strony. Jest to najwygodniejsza i najskuteczniejsza metoda usuwająca błąd 404.